Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dovnitř plec

Ve cviku dovnitř plec se kůň pohybuje ohnutý kolem vnitřní holeně, tak, že osa pohybu prochází z vnitřní pánevní končetiny přes vnější hrudní končetinu, přímo vpřed.  Žádné končetiny se nemají křižovat. Důležité je pružné a ustálené přilnutí, přičemž zátylek je nejvyšším bodem.

Dovnitř plec není cílem drezurního výcviku koně, je jedním z prostředků, jak vrcholného cíle dosáhnout. V drezurních úlohách je tento cvik požadován v úrovni středně těžkého stupně, zpravidla na dlouhých stěnách obdélníku ve shromážděném klusu.

Dokážeme-li plynule védst remontu v postavení plec před sebe v kratším ruchu, aniž by se vytratila píle, pokusme se o trochu výraznější odstavení plece dovnitř stopy. Další ze způsobů je naznačit odbočení před rohem o jeden dva kroky dříve. Jakmile dosáhneme postavení dovnitř plec, pokračujeme v tomto postavení podél stěny.

Míru odstavení plecí do polohy dovnitř plec určuje schopnost koně udržet plynulý pohyb. S remontou začínáme nejprve v kroku.

Přesunutím části váhy koně na zadní končetinu docilujeme uvolnění plecí a odlehčení předníc končetin, zlepšujeme ohebnost vazu, krku a žeber, dosahujeme časově delší vydržení koně v podélném ohnutí, srovnáváme a odstraňujeme přirozenou křivost koně, posilujeme muskulaturu zadních končetin a celé zádě, více ohýbáme klouby zadních končetin, docilujeme
lehkosti, nenucenosti a čistoty pohybu koně vpřed a konečně zlepšuieme tolik potřebnou propustnost.

Nároky stupňujeme pozvolna. Začínáme na stěně, později projedeme obratem, přijedeme na kruh, přejedeme z dovnitř plec do traversály a zase zpět. Stačí vždy několik kroků.

Cvik začíná poloviční zádrží. VNITŘNÍ OTĚŽ vede koně dovnitř jízdárny. VNĚJŠÍ OTĚŽ povolí a nechá přejít vnější rameno - plec, přitom ohraničuje ohnutí. Jezdec více zatěžuje VNITŘNÍ SEDACÍ KOST a dává pozor, aby jeho rameno nezůstávalo zpět. VNITŘNÍ HOLEŇ těsně leží na podbřišníku, udržuje ohnutí a udržuje stranový pohyb dopředu. VNĚJŠÍ HOLEŇ je trochu dál za podbřišníkem.

 

Obrazek

 

známka 10: vynikající kvalita shromážděného klusu od skončení posledního cviku před cvikem dovnitř plec až do začátku cviku, který následuje po cviku dovnitř plec. Přesný začátek a ukončení cviku. Přesné předvedení od písmena k písmenu s koněm, který je pravidelně ohnutý v 30°úhlu a pohybuje se po třech stopách. Rytmus je pravidelný v průběhu celého cviku. Pohyb je uvolněný a pružný. Vynikající aktivita zadních končetin, které se zdvihají od země a došlapují pod tělo koně. Převládá tendence pohybu směrem dopředu.

 

 

zdroj: N.Záliš - O jezdeckém umění

         : J.Holbacher - Výcvik drezurního koně

         : I. Vietor - Drezúra pohladom rozhodcov

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář